ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI

ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI

Dnia 20 września 2019 roku  uczniowie klas 8b i 8c Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jerzego Ossolińskiego w Klimontowie włączyli się w obchody Miesiąca Pamięci Narodowej 2019 i uczestniczyli w akcji ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI. Akcja ta to działanie mające na celu upamiętnienie dokonań i ofiar naszych przodków, ogłoszone przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej   w Kielcach, Stowarzyszenie Dziedzictwa Narodowego oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

W tym dniu uczniowie udali się pod pomniki poświęcone ofiarom z lat II wojny światowej 1939- 45, a w szczególności w miejsca związane z oddziałem partyzanckim „JĘDRUSIE”: obelisk w miejscowości Rybnica oraz mogiły partyzantów na cmentarzu parafialnym w Sulisławicach.  Tam uczcili pamięć bohaterów minutą ciszy a także zapalili symboliczny  Znicz Pamięci.

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej młodzież w wyjątkowy sposób chciała upamiętnić tych, którzy stanęli do nierównej walki z okupantem niemieckim 1 września 1939 r. a także nie ugięli się sowieckiej agresji. W ten sposób uczniowie złożyli swoisty hołd tym, którzy w obliczu zagrożenia podjęli heroiczną walkę z agresorami, broniąc Niepodległej.

Była to lekcja patriotyzmu uzmysławiająca młodzieży ich pokoleniową powinność. Bowiem każde pokolenie czerpie z dokonań i wartości pokoleń poprzednich i ma zobowiązania wobec pokoleń następnych. Wolność i niezależność to wartości, które dla naszego Narodu, są szczególnie ważne.  W walce o upragnioną niepodległość wielu Polaków  nie wahało się kłaść na szali swoje życie. Nie możemy o tym zapominać i tę pamięć musimy przekazywać potomnym.

Aneta Kwiecień

Tomasz Kędzierski

Nauczyciele PSP w Klimontowie