Wycieczka szkolna do Warszawy

W dniu 18.05.2022r. została zorganizowana jednodniowa wycieczka autokarowa do Warszawy. Plan wycieczki w ostatniej chwili uległ zmianie, ponieważ przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP odwołali wszystkie wejścia grup wycieczkowych do Belwederu – rezydencji Prezydenta RP.

Pierwszym etapem wycieczki był Sejm Rzeczypospolitej. Pracownicy Biura Korespondencji i Informacji Kancelarii Sejmu, zaprezentowali skrócony wykład dotyczący historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Po krótkim wykładzie zaczęliśmy zwiedzać wybrane budynki sejmowe. W związku z tym, że był to dzień wolny od  posiedzeń mieliśmy możliwość zwiedzania: galerii Sali Posiedzeń Sejmu, holu głównego, gdzie znajduje się makieta kompleksu budynków sejmowych, tablica upamiętniająca posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli podczas II wojny światowej, oraz tablica upamiętniająca parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Następnym punktem zwiedzania był Senat. Zazwyczaj w dniu posiedzeń jest to niemożliwe. Nasi uczniowie mieli jednak taką możliwość dzięki życzliwości pana senatora Jarosława Rusieckiego oraz wielkiej pomocy starszego sekretarza senackiej komisji Obrony Narodowej pana Andrzeja Łopuskiego, którego mieliśmy okazję spotkać. W związku z tym, iż w tym dniu odbywały się obrady, na korytarzach senackich widzieliśmy wielu polityków i dziennikarzy z programów telewizyjnych, co na naszych uczniach zrobiło wielkie wrażenie. W Senacie przewodnik przybliżył nam pracę senatorów, struktury i pracę Senatu. Mieliśmy możliwość wejścia na salę obrad Senatu, przechodziliśmy także korytarzem gdzie swoje gabinety mają Prezydent i Premier RP oraz kluby parlamentarne.

Po zwiedzeniu budynku polskiego parlamentaryzmu udaliśmy się przez Park Saski na Plac Piłsudskiego, gdzie uczniowie mogli zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza, Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz miejsce, w którym papież Jan Paweł II odprawiał homilię podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski w roku 1979. Następnie udaliśmy się Krakowskim Przedmieściem do Zamku Królewskiego, siedziby władców Polski od XVI wieku oraz władz II Rzeczypospolitej. Uczniowie podczas pobytu na Zamku zwiedzili Sale Sejmowe, Apartamenty Królewskie, w skład których wchodzą Sale Tronowa, Rycerska.  Uczniowie zobaczyli sypialnię króla, Pokój Audiencjonalny oraz pokoje Matejkowskie, w których znajdują się dzieła wielkiego polskiego malarza Jana Matejki: Rejtan, Batory pod Pskowem oraz obraz Uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Po zwiedzeniu Zamku Królewskiego uczestnicy wycieczki udali się na Plac Zamkowy i Stare Miasto. Był to czas na zakup pamiątek i chwilę oddechu.

Kolejnym punktem programu było zwiedzenie Muzeum Więzienia Pawiak. Pawiak to nieistniejące już więzienie dla więźniów z czasów zaborów oraz II wojny światowej. Uczniowie zapoznali się z makietą przedstawiającą budynki więzienne, zobaczyli symboliczny zestaw fotografii i dokumentów przedstawiających w dużym skrócie historię Pawiaka jako więzienia politycznego.

Ważną dla emocjonalnego odbioru ekspozycji i samego miejsca była możliwość wysłuchania w sali, w której wyeksponowano oryginalne, wydobyte z gruzów przedmioty i elementy wyposażenia, nagrań fragmentów grypsów opowiadających o dramatycznych przeżyciach więźniów. Szczegółowo z przebiegiem dnia więźniów na Pawiaku, uczniowie zapoznali się poprzez zachowane rysunki rejestrujące sceny z życia, wiersze, pamiętniki, grypsy, modlitwy, kalendarze, a także najróżniejsze drobne przedmioty wykonane w celach. Integralną część ekspozycji stanowi zrekonstruowany, niemal w całości korytarz więzienny byłego oddziału VII, oraz 5 cel, w tym kwarantanny i celi śmierci. Wnętrza cel zostały wyposażone według zachowanych rysunków, opisów i relacji więźniów Pawiaka.

W drodze powrotnej czekała uczniów jeszcze jedna atrakcja, odpoczynek i spacer po Królewskich Ogrodach – Łazienkach. Uczniowie mogli zobaczyć Pomnik Chopina, Amfiteatr oraz Pałac Na Wodzie.

Ostatnim punktem wycieczki był czas wolny w Galerii Janki. Wycieczka przebiegała w miłej, swobodnej atmosferze, tworzyliśmy zgraną, zdyscyplinowaną grupę. Po intensywnym dniu, zmęczeni, ale pełni wrażeń, wróciliśmy do domów.

Skip to content