OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Regularne czytanie dzieciom jest najbardziej skutecznym sposobem wychowania ich na wykształconych, mądrych, dobrych i szczęśliwych dorosłych.

motto zaczerpnięte z Ogólnopolskiej Kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.

Dnia 29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Został on ustanowiony przez Polską Izbę Książki w 2001 roku. Główną ideą święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Z tej okazji zaproszono do biblioteki szkolnej dzieci z pobliskiego przedszkola. W rolę czytającego wcielił się bibliotekarz. Dzieci wysłuchały opowiadania Lucyny Krzemienieckiej pt. „O gościach, co nie przyszli na ucztę” oraz wiersza Juliana Tuwima pt. „Rzepka”. Ponadto zwiedziły bibliotekę, dowiedziały się jak wygląda praca bibliotekarza oraz opowiedziały o swoich ulubionych książkach. W obchodach święta wzięli również udział uczniowie klas I-III. Starszym dzieciom czytano fragmenty książki Joanny Papuzińskiej pt. „Asiunia”. Na zakończenie spotkania, bibliotekarz zachęcał uczniów do codziennego czytania książek.

W obchody Dnia Głośnego Czytania włączyła się świetlica szkolna. Nasze świetliczaki wysłuchały wybranych wierszy Juliana Tuwima, m.in. „Bambo”, „Lokomotywa”. „Okulary”, „Słoń Trąbalski” Najmłodsze dzieci w świat „Tuwimowa” wprowadzili starsi koledzy. Po wysłuchania wierszy uczniowie rozwiązali przygotowany dla nich quiz z kahoot.

Uczniowie klasy piątej postanowili zainteresować swoich młodszych kolegów książką Goscinny Rene, Sempe Jean-Jacques „Mikołajek”. Lekturę do głośnego czytania wybrali samodzielnie.

Zachęcamy rodziców do codziennego czytania naszym najmłodszym, a dzieci do głośnego czytania rodzicom 😊.

https://calapolskaczytadzieciom.pl/