Lekcja w chacie rybaka w Jarosławcu

Trzeciego czerwca, podczas zajęć Zielonej Szkoły uczniowie naszej szkoły mieli okazję wysłuchać opowieści pana Leszka, rybaka z czterdziestoletnim stażem na morzu. Obejrzeli film – Dzień z życia rybaka na pełnym morzu, który ukazywał pracę przy stawianiu sieci i poławianiu łososia oraz mogli zapoznać się z funkcjonowaniem portu morskiego, zawodem marynarza. Film ukazywał także wzburzony Bałtyk podczas sztormu, gdy fala sięgała 12 metrów wysokości, kiedy żadna jednostka pływająca nie powinna znajdować się poza portem.

Dodatkowym atutem tego spotkania była lekcja rozpoznawania gatunków ryb bałtyckich i ssaków, w tym 4 gatunków fok i morświna – wszystko ilustrowano filmem oraz eksponatami w ogrodzie wokół chaty.

Uczniowie byli zafascynowani łodzią rybacką ustawioną w ogrodzie, wokół której rozpostarte były sieci. W Chacie znajduje się ekspozycja urządzeń nawigacyjnych oraz przedmioty służące rybakom od najdawniejszych czasów. Pan Leszek swoją barwną opowieścią zainteresował uczniów, którzy mieli wiele pytań związanych z życiem nad morzem. Wizyta w Chacie u Rybaka zakończyła się sesją zdjęciową.

Skip to content