Dzień Kolorowej Skarpetki – 21 marca

Każdy z nas jest inny, każdy wyjątkowy!
Każdy z nas ma w sobie skarby, kto pokazać je gotowy?

Światowy Dzień Zespołu Downa to coroczne wydarzenie obchodzone 21 marca, które ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat Zespołu Downa oraz promowanie praw osób z tym zaburzeniem genetycznym.

Zespół Downa jest jednym z najczęstszych zaburzeń genetycznych, które występuje u około jednej na 700-800 noworodków na całym świecie. Spowodowane jest to trisomią chromosomu 21, co oznacza, że zamiast dwóch kopii tego chromosomu, osoba z Zespołem Downa ma trzy kopie.

Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2011 roku, a jego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat Zespołu Downa oraz promowanie integracji i równości dla osób z tym zaburzeniem.

Warto również zwrócić uwagę, że Światowy Dzień Zespołu Downa to okazja, aby pokazać, że osoby z Zespołem Downa nie są deficytowe, a ich różnorodność może przynosić wiele pozytywnych korzyści dla społeczeństwa. Wspieranie ich rozwoju i integracji z pełnym szacunkiem dla ich godności i praw jest ważne dla budowania bardziej sprawiedliwego i zrównoważonego społeczeństwa.

W tym dniu zapraszamy wszystkich uczniów, nauczycieli oraz pracowników szkoły do aktywnego uczestnictwa i wsparcia osób z niepełnosprawnościami zgodnie z hasłem:

„Kolorowe skarpety włóż dziś, tolerancyjny bądź zawsze…”

Obchodzimy bowiem Dzi Kolorowej Skarpetki, które promuje World Down Syndrome Day.

Każdy zakłada skarpetki „nie do pary”, zdjęcia z wydarzenia można opublikować w mediach społecznościowych #Dzien Kolorowej Skarpetki oraz przesłać na adres e-mail : pspklimontow.pl@gmail.com

Źródło: bluefingersbywiola, https://youtu.be/fw1rWTfCxIg
Źródło: https://youtu.be/bv9amRf5d1w
Skip to content