Dumni z naszego patrona

Jedną z największych z dotychczas organizowanych wystaw w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu jest ta poświęcona „magnatowi z Sandomierza” – Jerzemu Ossolińskiemu. Nie mogło nas tam zabraknąć, tym bardziej że bohater ekspozycji to patron naszej Publicznej Szkoły Podstawowej w Klimontowie. Opiekunami uczniów klas piątych w czasie wycieczki byli: Piotr Lipiec, Barbara Frejlich, ks. Krzysztof Kozieł i Kinga Cieplińska.
Na wystawie zaprezentowane zostały obrazy, wizerunki Jerzego Ossolińskiego, pamiątki rodowe Ossolińskich, eksponaty nawiązujące do działalności dyplomatycznej prowadzonej m.in. we Włoszech.
Dostępne dla zwiedzających były pamiątki i specjalnie na tę okazję przygotowany katalog, w którym omówione zostały różnorodne aspekty działalności politycznej tego znanego ze swej dyplomacji polityka i doradcy króla Polski Władysława IV. Poprzez miejsce urodzenia oraz niemalże całe życie związany był z Sandomierzem i Ziemią Sandomierską. 
Podzieleni na dwie grupy udaliśmy się z przewodnikami oglądać różne ciekawe zamkowe zakamarki. Widzieliśmy m.in.: Szachy Sandomierskie składające się z 32 bierek (nie zdołano odnaleźć zaledwie trzech), ogromny cios i żebro mamuta, Nautilus – srebrny puchar z czaszą z muszli głowonoga czy bardzo ciężką żelazną skrzynię na skarby. Uczniowie żywo reagowali na ekspozycje i zaskakiwali przewodników wiedzą na temat bohatera wystawy. Po zakupieniu pamiątek udaliśmy się do McDonalda. Dzięki tej wycieczce wszyscy wzbogaciliśmy wiedzę na temat bardzo ciekawego życia Jerzego Ossolińskiego, którego zobaczyliśmy w trochę innej odsłonie.

Możemy być dumni, że tak znamienita postać jest patronem naszej szkoły.

Skip to content