BOŻE NARODZENIE

BOŻE NARODZENIE

Boże Narodzenie – Świąteczne tradycje i radosne oczekiwanie

W ostatnim tygodniu tuż przed Świętami Bożego Narodzenia bardzo dużo się działo w świetlicy szkolnej. Rozpoczęliśmy od wykonywania kartek świątecznych i pisania tradycyjnych życzeń. Uczniowie przynieśli materiały własne oraz otrzymali wiele dekoracyjnych elementów, które wykorzystali do stworzenia niepowtarzalnych kartek.
Podczas prac plastycznych i redakcyjnych wychowawcy prowadzili pogadanki oraz rozmowy kierowane na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia, przygotowywania potraw wigilijnych i prezentów gwiazdkowych dla bliskich. W wielu domach kultywowane jest wspólne kolędowanie i uczestnictwo w Pasterce o północy, a kolacja wigilijna jest spożywana w rodzinnym gronie przy uroczystym stole, poprzedzona łamaniem się opłatkiem. Kolejne dni przedświąteczne w świetlicy upłynęły na przygotowywaniu, dekorowaniu i ozdabianiu pierników. Dzieci poznawały historię pierników i ich znaczenie w menu oraz w ludowej medycynie na przestrzeni wieków. Nie obyło się także bez degustacji tych korzennych wypieków. Kilka z nich ozdobiło świąteczną dekorację napełniając świetlicę aromatem cynamonu, gałki muszkatołowej, goździków i kardamonu. Na zajęciach w świetlicy uczniowie poznawali tajniki nakrywania i dekorowania stołu na święta, składali artystycznie serwetki a także próbowali sztuki pakowania prezentów. Czas przygotowań i radosnego oczekiwania udzielał się wszystkim. Choinka ubrana, stroiki świąteczne upiększają świetlicę a zapach pierników przypomina, że święta tuż, tuż…
Z tej okazji życzymy całej społeczności szkolnej wielu radości i przeżywania tajemnicy Narodzenia Bożego Syna w gronie najbliższych w otoczeniu miłości i pokoju.