ZABAWA ANDRZEJKOWA W 1A

ZABAWA ANDRZEJKOWA W 1A

Dzień pod patronatem św. Andrzeja (wkraczania w okres najkrótszych dni oraz  najdłuższych nocy w roku) łączy się z wróżbami. Jest to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. W dawnych czasach do wróżb andrzejkowych przywiązywano ogromną wagę. W wierzeniach ludowych miały one magiczną moc. Wieczorem w wigilię św. Andrzeja każdy chce poznać to, co czeka go w przyszłości. Wieczór wróżb andrzejkowych to okazja do zapoznania dzieci ze zwyczajami ludowymi.  Wróżby pobudzają ich wyobraźnię i pomysłowość. Są również źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.

Wigilia świętego Andrzeja, przypadająca 29 listopada, to tradycyjny wieczór wróżb. Dziewczęta usiłowały w tym dniu dowiedzieć się o swoim przyszłym losie. Święty Andrzej miał im pomóc  w odkryciu przyszłości, chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, czyli 4 listopada. Jednak katarzynki były mniej atrakcyjne od dziewczęcych andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu. Obecnie oba obrzędy zostały połączone i są obchodzone jako andrzejki. Jest wtedy okazja, by z przyjaciółmi poznać andrzejkowe wróżby, przesądy i zaklęcia.

Przygotowując andrzejki, udekorowaliśmy klasę szkolną rysunkami i rekwizytami wprowadzającymi nastrój tajemniczości(symbole wiedzy magicznej itp.). Pamiętaliśmy o odpowiednim oświetleniu- przyciemnione kolorowe światła, świece, były również małe wróżki. Spotkanie owiane było tajemniczością,była super zabawa.