ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM…

ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM…

Nasza szkoła uczestniczy w III edycji  Programu „Zdrowo jem, więcej wiem…”

Projekt składa się z trzech etapów: jesiennego, zimowego i wiosennego.

Konkurs trwa od października 2018 roku do czerwca 2019 roku.

W Projekcie  biorą udział uczniowie klas pierwszych. Powstał w odpowiedzi na coraz większy problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już  wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniej. Nadmierną masę ciała obserwuje się u 18% chłopców i 14% dziewcząt. W ciągu ostatnich kilkunastu lat drastycznie zmienił się styl życia dzieci – spożywają one zbyt dużo wysokoenergetycznych pokarmów (chipsów, batonów, fast foodów, słodkich napojów gazowanych), a wolny czas spędzają przed komputerem lub telewizorem. W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci dotkniętych otyłością lub nadwagą wzrosła trzykrotnie. Wiadomo jednak, że te zgubne w skutkach tendencje można odwrócić.

Głównym celem projektu jest  wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Ważnym celem jest również uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem twórców projektu jest także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną.

Warzywa i owoce na co dzień i od święta!

Prezentujemy wiersz Jana Brzechwy „Na straganie” poprzez pięknie wykonane prace plastyczne.
Zapraszamy na spotkania naszą pielęgniarkę, która pięknie opowiada dzieciom o zdrowym odżywianiu.
Promujemy zdrowe żywienie poprzez spożywanie jak największej ilości owoców i warzyw.
W październiku klasa I „a”i I”b” Zdrowo się ma… Dzieci promowały zdrowe odżywianie.
Uczniowie klasy przygotowali pyszne sałatki owocowe i surówki jarzynowe, które następnie ze smakiem zajadali.
Owoce i warzywa dają siłę i moc – wiedzą o tym również dzieci z klas pierwszych, które na drugie śniadanie do szkoły nie przynoszą słodyczy, ale pożywne kanapki z kolorowymi warzywami oraz smaczne, kuszące swoim wyglądem owoce. W październiku dzieci robiły surówkę „Samo zdrowie”.
Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki kroiły, siekały i tarły warzywa, mieszały marchew z jabłkiem łączyły je z orzechami i miodem. Surówka była pyszna i pożywna. Teraz zachęcają w domu rodziców do wspólnego przyrządzania zdrowych przekąsek.

„Jesteśmy Drużyną I „a”, I „b”, która dba o zdrowie swoje i innych”

Każdy uczeń klasy pierwszej” mógł w poniedziałek 19 listopada samodzielnie wykonać swoją kolorową, wesołą, kanapkę na drugie śniadanie. Celem zajęć było zachęcanie dzieci do wspólnego spożywania zdrowej żywności w postaci warzyw, pokazanie bogactwa smaków i kolorów zdrowego jedzenia oraz rozbudzanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Zwracano uwagę na higienę podczas przygotowywania i spożywania posiłków.
Zajęcia te rozwijały również samodzielność i umiejętność współdziałania w grupie, pozwoliły dzieciom dostrzec możliwości racjonalnego wykorzystania produktów, poznały piramidę racjonalnego żywienia. Stały się też zachętą do częstszego spożywania posiłków wspólnie z rodzicami.
W każdy poniedziałek listopada dzieci klas pierwszych będą robiły same dla siebie drugie śniadanie. Propagujemy zdrowe odżywianie wśród całej społeczności szkolnej począwszy od najmłodszych dzieci…

Woda na zdrowie!

Przeprowadziliśmy bardzo fajne zajęcie „Woda= źródło życia”. Dzieci wykonały cudne plakaty na temat wody. Zaproszono do współpracy naszą pielęgniarkę dyplomowaną p. Danutę Stój. Pani opowiadała dzieciom o tym jak wielki wpływ ma na nasze zdrowie woda.”Ile w nas jest wody?
„Zagadnienie to omawiała Pani prowadząc z dziećmi rozmowę i prezentację. Dzieci zadawały pytania i odpowiadały. Robiono doświadczenia, określano własności wody. Wprowadzono temat przez prowadzenie doświadczeń…była super zabawa…