W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jerzego Ossolińskiego w Klimontowie mieli przyjemność uczestniczenia w wycieczce do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Wyjazd ten odbył się w dniach 23.09.2018-28.09.2018r. na zaproszenie Europosła Bogdana Wenty.  Uczestnicy wycieczki zwiedzili Pałac Sprawiedliwości – najważniejszy i najbardziej rozpoznawalny budynek wymiaru sprawiedliwości w Belgii. W samym sercu Brukseli znajduje się Grand Place, jeden z najładniejszych rynków Europy, ulubione miejsce spotkań turystów i brukselczyków. Na placu króluje wspaniały gotycki ratusz, otoczony XVII-wiecznymi domami cechów kupieckich. Szczególnym obiektem jest Dom Króla. W tym XVI-wiecznym pałacu znajduje się obecnie Muzeum Miejskie, którego dumą jest imponująca kolekcja ceramiki i wyrobów ze srebra, będących chlubą Brukseli. Wieczorami na pałacu odbywają się fantastyczne pokazy „son-et-lumiére”. Na wzgórzu Treurenberg stoi największa atrakcja Brukseli – Katedra św Michała i św Guduli. Znajdują się tu przepiękne XVI-wieczne witraże. Spacerując po ulicach Brukseli zwiedzający mogli przekonać się jak pięknym jest miastem, łączącym w sobie historię i nowoczesność. Głównym punktem programu była wizyta w Parlamencie . Uczestnicy wycieczki zwiedzili gmach oraz Europejski Muzeum Historii, która przedstawia zarys historii europejskiej, a także zostali zapoznani m.in. z tworzeniem prawa międzynarodowego, procesów jego wdrażania   i funkcjonowania. Pan Europoseł Bogdan Wenta zwracając się do młodzieży zwrócił uwagę, aby zawsze starali się stawiać sobie najwyższe cele. Zaznaczył, że nawet jeśli tak jak on, pochodzą z małych miejscowości – nie przekreśla to ich szans na odniesienie sukcesu oraz podkreślił wagę współpracy w grupie aby osiągnąć zamierzony cel.  Uczestnicy wycieczki zobaczyli także salę plenarną, w której  odbywają się obrady Parlamentu.  Zwieńczeniem całego dnia była wspólna kolacja w restauracji z Europosłem Bogdanem Wentą, gdzie każdy mógł degustować owoce morza m.in. Mule. Ostatniego dnia uczestnicy wycieczki mieli możliwość obejrzeć z bliska Atomium –monumentalny model kryształu żelaza powiększony 165 miliardów razy, zlokalizowany w dzielnicy Laeken, na przedmieściach Brukseli.

Wizyta uczniów naszej szkoły  w swoim głównym założeniu miała na celu zaznajomienie ich z zasadami działalności tej instytucji Unii Europejskiej. Zwiedzanie stolicy Belgii i zapoznanie z państwem, na terenie którego usytuowane zostały unijne instytucje było bardzo miłym i dostarczającym wielu wrażeń uzupełnieniem wyjazdu.

Dziękujemy bardzo Panu Bogdanowi Wencie Posłowi do Parlamentu Europejskiego za zaproszenie i poświęcony młodzieży czas, a pracownikom jego biura poselskiego za organizację i opiekę podczas wyjazdu.