Biblioteka 2015/2016 - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jerzego Ossolińskiego w Klimontowie

Przejdź do treści

Menu główne:

Biblioteka 2015/2016

Biblioteka

W roku szkolnym 2014/15 PSP im. Jerzego Ossolińskiego przystąpiła do Rządowego programu wspierania organów prowadzących szkoły w obszarze rozwijania zainteresowań uczniów poprzez promocje czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży - „Książki naszych marzeń”. Szkoła otrzymała na ten cel wsparcie finansowe w wysokości 2712,00 zł. Fundusz ten przeznaczony został na zakup książek w celu wzbogacenia zasobu biblioteki szkolnej o pozycje atrakcyjne dla uczniów o tematyce bliskiej ich współczesnym doświadczeniom w poznawaniu otaczającego świata. W ramach realizacji  programu biblioteka szkolna  podjęła szereg działań mających na celu rozwijanie czytelnictwa wśród uczniów.
Oddziaływania wobec dzieci
 - mają systematyczny i długofalowy charakter, są rozłożone na cały rok szkolny. Ogłoszono konkurs: „Czytelnik roku”. Tytuł „Czytelnik roku”, dyplom oraz nagrodę książkową otrzyma uczeń, który: przedstawi zeszyt lektur zawierający największą liczbę  dobrze opisanych książek, przeczytanych w danym roku szkolnym oraz zachęci kolegów z klasy do przeczytania swojej ulubionej książki.


We wrześniu uczniowie zgłaszali propozycje książek, które należałoby zakupić do biblioteki szkolnej w ramach programu. Planowane zakupy książek konsultowano również z Gminną Biblioteką Publiczną, Radą Rodziców oraz Samorządem Uczniowskim.


W październiku zorganizowano wystawę aforyzmów i sentencji o książce i czytaniu  pod hasłem: „Myślę, więc czytam”. Ogłoszono konkurs plastyczny pod hasłem „Motyw misia na zakładkach do książek”.

W listopadzie w bibliotece szkolnej odbyła się impreza dla maluchów. Dzieci uczestniczyły w przedstawieniu pt. „Nowoczesna bajka o Kopciuszku” oraz prezentacja własnej  interpretacji wierszy J. Tuwima „Rzepka” i „Okulary”. W postacie wcielili się uczniowie klasy V „a” należący  do Klubu Miłośników Książki.


Podczas listopadowego spotkania z rodzicami wychowawcy poszczególnych klas odczytali referat na temat „Wpływ czytania na rozwój dziecka”.


Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia przypadającego 25 listopada w bibliotece szkolnej przygotowano imprezę czytelniczą „Mój przyjaciel Miś”. Podczas uroczystości dzieci poznały historię powstania pierwszego pluszowego  misia. Obejrzały wystawę pluszaków oraz wystawę książek, której bohaterami są misie. Wysłuchali fragmentu książki Cz. Janczarskiego „Miś Uszatek i przyjaciele”. Ponadto przypomniano najbardziej popularne postacie misiów - bohaterów bajeki baśni. Zapoznano dzieci ze zwyczajami niedźwiedzi. Były zabawy przy muzyce i konkursy. Najwięcej emocji doświadczyli uczniowie przy rysowaniu misia z zamkniętymi oczami. Na zakończenie powstała „Misiowa galeria” przygotowana na podstawie  prac, które wykonały  dzieci podczas zabawy i po jej zakończeniu. Przedstawienie obejrzały dzieci z zerówki oraz uczniowie kl. II „a” oraz II „d”. Uroczystość przygotowali uczniowie z klasy III „b”, V „b” wraz z bibliotekarzem.

W związku z zakupem książek do biblioteki szkolnej w ramach rządowego programu: „Książki naszych marzeń”, zorganizowano wystawę książek „Nowości biblioteczne”. Podczas czwartkowych spotkań Klubu Miłośników Książki dyskutowano na temat przeczytanych książek. Recenzje książek umieszczano na tablicy w czytelni pod hasłem „Przeczytałem - polecam?”.

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem: „Motyw misia na zakładkach do książek”.

W konkursie wzięli udział uczniowie klasy III „a” i III „b”. Wpłynęło 29 prac. Jury w skład którego wszedł nauczyciel plastyki mgr U. Sadowska miało bardzo trudne zadanie. I i II miejsce przypadło uczniom Klasy III „a”, zaś III uczennicy Klasy III „b”.
Osoby nagrodzone to:

I miejsce - Konrad Rolka klasa III „a”
II miejsce
 -Bruno Przybylski III „a”
III miejsce
- Patrycja Papka III „b”

Zdobywcy I, II i III miejsca otrzymali nagrody książkowe oraz dyplomy. Pozostali uczniowie zostali uhonorowani pamiątkowymi dyplomami.
Gratulujemy!

7 marca 2016 r.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

7 marca 2016 r. odbyła się uroczystość, podczas której pasowano na czytelnika uczniów klas pierwszych. Imprezę, przygotowaną przez M. Kaczmarczyk, prowadzili uczniowie należący do Klubu Miłośników Książki, którzy wcielili się w postacie z bajek. Było dużo śmiechu, ponieważ bohaterom znanych bajek, przydarzyły się dziwne historie. I tak Baba Jaga pojawiła się z kwiatami we włosach, Wróżka miała ośle uszy, Królewicz wyglądał jakby przed chwilą wyskoczył ze śmietnika a Kot w Butach, zamiast butów miał narty. Wszystko przez to, że dzieci które, czytały bajki nie dbały o książki.  Na szczęście pojawili się Krasnale, którzy przywrócili postaciom właściwy wygląd oraz wyjaśnili dzieciom jak należy obchodzić się z książkami i wszystko dobrze sie skończyło.                        
W drugiej części programu, dzieci miały okazję wykazać się wiedzą ze znajomości książek. Odgadywały zagadki oraz rozwiązywały krzyżówkę. Po odczytaniu hasła, odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tej podniosłej chwili wszyscy uczniowie klas pierwszych otrzymali pamiątkowe dyplomy  oraz pozowali do zdjęć.

 
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jerzego Ossolińskiego w Klimontowie.
27-640 Klimontów; tel./fax: 015 8661018; e-mail: psp-klimontow@o2.pl
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego